اکسیژن | شارژ اکسیژن | O2 در فولادسازی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اکسیژن یکی از مهم ترین مواد اولیه در تولید فولاد است. از اکسیژن برای کاهش آهن اسفنجی به فولاد در کوره بلند و کوره قوس الکتریکی استفاده می شود.

نقش اکسیژن در فولادسازی

O2 در فولادسازی نقش مهمی در کاهش آهن اسفنجی به فولاد دارد. در کوره بلند، آهن اسفنجی با این گاز خالص دمیده می شود. این واکنش باعث می شود که کربن و سایر ناخالصی ها از آهن اسفنجی جدا شوند و به صورت گازهای دی اکسید کربن، اکسید گوگرد و اکسید فسفر خارج شوند.
در کوره قوس الکتریکی، O2 با استفاده از یک مشعل اکسیژن به حمام مذاب فولادی تزریق می شود. این واکنش باعث می شود که کربن و سایر ناخالصی ها از فولاد جدا شوند و به صورت گازهای دی اکسید کربن و اکسید گوگرد خارج شوند.

مزایا استفاده از اکسیژن در فولادسازی

استفاده از این گاز در فولادسازی مزایای متعددی دارد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تولید فولاد با کیفیت بالا: باعث می شود که فولاد با کیفیت بالا تولید شود. این امر به دلیل کاهش میزان ناخالصی ها در فولاد است.
کاهش هزینه های تولید: می تواند باعث کاهش هزینه های تولید فولاد شود. این امر به دلیل کاهش نیاز به عملیات حرارتی و سایر فرآیندهای اصلاحی برای بهبود کیفیت فولاد است.
کاهش آلودگی محیط زیست: می تواند باعث کاهش آلودگی محیط زیست شود. این امر به دلیل کاهش انتشار گازهای آلاینده در فرآیند تولید فولاد است.

آینده اکسیژن در فولادسازی

انتظار می رود استفاده از این گاز در فولادسازی در آینده همچنان افزایش یابد. این امر به دلیل مزایای متعدد استفاده از اکسیژن در فولادسازی است.
خواص
O2 یک گاز بی رنگ، بی بو و بی مزه است. این گاز در دمای اتاق به صورت گازی وجود دارد و در دمای 218 درجه سانتیگراد به مایع تبدیل می شود. اکسیژن یک گاز واکنش پذیر است و با بسیاری از عناصر و ترکیبات واکنش می دهد.

منابع

اکسیژن فراوان ترین عنصر در پوسته زمین است. این عنصر در هوا، آب و بسیاری از مواد معدنی یافت می شود. اکسیژن همچنین می تواند از طریق الکترولیز آب تولید شود.

کاربرد

اکسیژن کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارد. برخی از کاربردهای O2 عبارتند از:
تنفس: برای تنفس انسان و سایر حیوانات ضروری است.
تولید فولاد: برای کاهش آهن اسفنجی به فولاد در کوره بلند و کوره قوس الکتریکی استفاده می شود.
جوشکاری و برش: برای جوشکاری و برش فلزات استفاده می شود.
پزشکی: برای درمان بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی استفاده می شود.
صنایع غذایی: برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.
تولید مواد شیمیایی: برای تولید مواد شیمیایی مختلف مانند کلر، نیتریک اسید و پراکسید هیدروژن استفاده می شود.

خطرات

این گاز در غلظت های بالا می تواند خطرناک باشد. در غلظت های بالاتر از 21 درصد، اکسیژن می تواند باعث آتش سوزی و انفجار شود. همچنین، O2 در غلظت های بالا می تواند باعث تحریک چشم، بینی و گلو شود.

تهیه و تامین

برای تهیه گاز اکسیژن با سپهر گاز کاویان تماس بگیرید.
02146837950
02146835980